KABAKDAĞI KÖYÜ EKO TURİZM ÇALIŞMASINA  2001 yılında başlayarak aslında Ordu ilinde Turizm Çalışmalarının öncüsü olmuştur. O yıllarda  ekolojik turizm sloganı ile yola çıkmış, Organik Tarımı da fiilen başlatmış olan köy bu gün model alınarak faaliyetlerini geliştirerek sürdürüyor.

TARİHİ VE KÜLTÜRÜ İLE yörede özgün bir yapıya sahip olan Kabakdağı  1877 yılından sonra kurulmuştur. İlk önce kabadağ diye anılan köy bir süre sonra Kabakdağı ismini almıştır. Halk arasındaki adı ise Hava-i Berrah tır. Rakım olarak 250-300 M de olmasından dolayı canlılar için en temel ihtiyaç olan oksijen burada tam kıvamındadır. Deniz kıyısındaki kadar kirli değildir. Yükseklerdeki kadarda miktarı az değildir. Bu yüzden herkesin kolayca adapte olabileceği bir konumdadır.

 

360 DERECE MANZARA ya sahip olması ile beraber, denizi, ırmakları, göl, yaylalar, tarihi kale ve yamaç paraşütü görüntülerini aynı anda ziyaretçilerine cömertçe sunar. Zengin bitki örtüsünü bazen bir karaca, bazen farklı kuşlar, bazen de çeşit çeşit kelebekler süsler.

SİVİL MİMARİ AÇISINDAN gelişmiş şehirleri, tarihi mekanları kıskandıracak kadar vardır. 100 e yakın tarihi evin bir kısmı tescil edilmiş ve restorasyon çalışmaları başlamıştır. Tarihi meydanı Türkiye’de                                benzeri olmayan özelliklere sahiptir.  Yakın zamanda çevre düzenlemesi yapılacak ve Her açıdan önemli bir cazibe merkezi olacaktır.

BİR CAMİ vardır. Cenazede, Bayramda, Cuma da her kes aynı camide namazlarını kılarlar.

BİR MEZARLIK vardır. Ayrı yerlerde mezarları olmaz. Yaşarken birlik içinde olanlar, Ölüncede aynı mezarlığa gömülürler.

NAMAZ TAŞI, İslamiyete bağlı olduklarından, eğer ki cami yakınında değilse muhakkak namaz taşı olur. Ev halkı bahçede çalışırken namazlarını burada kılabilirler. Düğün, nişan, mevlüt, cenaze, sünnet gibi özel günlerinde ise bir cemaat olup bu taşın arkasına geçerler.

LEZZETLİ YEMEKLERİ başlı başına araştırılması ve dikkate alınması gereken bir konudur. Ülkemiz yemek açısından çok zengin olmakla beraber, her yemeği her yörede yeme imkanına sahibiz. Fakat burada yapılıp yenilen 100 den fazla yemek çeşidini sadece buraya gelerek yiyebilirsiniz. Buda insanları buralara getirecek önemli faktörlerden sadece bir tanesidir.

FOLKLORİK AÇIDAN   ise  farklı yapıya sahiptir. Gelenekler, görenek, Akrabalık ilişkileri, komşuluk, düğün ve eğlence adetleri ile de dikkati çeker niteliktedir. 32 GAYDE ADI altında oynanan oyunları ise izleyenlere eğlenceli zaman geçirtecek türdendir.

DÜZENLİ YAPILAN YEREL GEZİ programları göz ardı edilemeyecek kadar hoş, anlamlı ve çeşitlidir. Sarı,yeşil,gri,mavi,beyaz tur gibi isimlerle yapılan gezi programları ile ordu ilinin her ilçe, belde ve yaylalarını gezme fırsatını burada yakalayabilirsiniz. Hele birde WALK IN RIVER isimli dere suyunda yapılan yürüyüş programı vardır ki tam bir oksijen terapi niteliği taşımaktadır.

KONAKLAMA için kullanılan evler birbirinden bağımsız, geniş avlu içerisin de, organik sebze bahçesi, köy tavuğu, ineği, atı, arı kovanı olan birer malikane şeklindedir.

Biz kültürünü benimsemiş insanlar bunu Evlerinin en sıcak köşesi olan ocak taşlarına da eski gürcü alfabesi ilede yazılı olarak kazımışlardır. "ĞMERTO ÇEMİ HALKİDA ÇEMİ OCAĞİ ŞEYBRALE"  Ortasına da hayat ağacı motifini işleyerek ’’ Allahım ailemi ve halkımı sonsuza kadar koru’’ demişlerdir.

 

KABAKDAĞI KÖYÜNDE YENİLİR , YATILIR, GEZİLİR, TATİL  yapılır….    

VEDAT MİLÖR ZİYARETİ

VEDAT MİLÖR

GEZELİM GÖRELİM

GEZELİM GÖRELİM PROGRAMI

WhatsApp Image 2017-06-03 at 12.16.57 (1)

KANAL 7 GÜNDÜZ GECE PROGRAMI EKİBİ

599962_3580509951500_957479580_n

ARAP ÜLKELERİNİN BÜYÜK ELÇİLERİ VE EŞLERİ

????????????????????????????????????

GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI SAKAŞVİLİ

921334_1018912914832559_2355644557035319182_o

TURGAY BAŞYAYLA İLE LEZZET YOLCULUĞU

WhatsApp Image 2017-06-03 at 19.25.26

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY

WhatsApp Image 2017-06-03 at 19.31.00

BEKİR DEVELİ İLE ANNEMİN YEMEĞİ

IMG-20170922-WA0002

VİLCO VAN HERPEN İLE AVRUPADAN ANADOLUYA LEZZETLER